Bilingual Blog for English Learners

Blog jest prowadzony w języku angielskim i polskim. Polski tekst jest w postach pod tekstem angielskim.

07 April 2015

9 Tips to Learn English Abroad



It's a common myth that when you live abroad, you acquire a foreign language unconsciously and without any effort. Unfortunately, living abroad is not equivalent to mastering a language. It's possible to grasp some new words or expressions, but you need something more to speak fluently.

You might know people whose English is poor, although they've been living abroad for a while. What are the “DOs” to avoid it? What to do to learn English abroad as fast as possible? (How to enhance the learning process?)

Below you can find 9 tips, which may help you to master English in an English-speaking country.

Move in with an English Speaker

You don't have to be friends with this person, but the fact that you're living together with him/her forces you to communicate in English from time to time.

Be Curious of Your Surroundings
The place where you find yourself is bound to be interesting. Sightsee, go for walks, go to the cinema, visit museums and exhibitions, start a course (not a language one), join a group. Benefit from the new place, it will help you to make yourself at home there and really get to know it.

Go to a Language School

There's a lot of language courses for foreigners and it's a good idea to learn there. A good teacher with years of experience is irreplaceable. Moreover, you can meet there a lot of people on the same language level as yours, it feels safer talking with them than with the natives.

Watch TV
Don't watch Polish TV when you're abroad or at least try to avoid it as much as possible. I recommend watching local programmes and series. You'll not only become familiar with the language, but you'll also gain topics to chat about with others, for instance your work colleagues. Don't become discouraged if you don't understand anything at the beginning, all in good time.

Don't Be a Recluse

An invitation to a birthday party? A suggestion of a trip? Going to a beach? Why not? You shouldn't isolate yourself. It's worth going even if you don't feel like. It's a good opportunity to practice your English in a new situation and to bring you closer with your English-speaking colleagues. Don't spend all your free time with Poles. You can take the initiative and invite your new friends to a game of pool or a pub.

Browse English Web Pages

It's the same case like with TV. Instead of watching Polish internet portals and news pages start doing so in English. It's good to keep up with news in a country you live in, to know what's talked about and have an opinion on it. I don't suggest dissociating yourself from Poland, but you need to strike a balance.

Don't Worry about Errors
A lot of people avoid speaking a foreign language, because they're afraid of making errors. At first, you have to overcome this and start speaking. Your interlocutors are aware that they're speaking to a foreigner and they're not expecting perfect English, they may even appreciate your effort. You can also ask others to correct your errors.

Get yourself a Vocabulary Notebook
And take it with you everywhere you go. You can take a note of all new words (or at least some of them) you encounter. Afterwards, when you're at home, you can look them up in a dictionary, make example sentences and try to memorise them.

Buy a Handbook and Fill It in
It can be a grammar book or a general English handbook. Just buy a book and learn from it (it can even be as little as 15 minutes a day). It's often the case that people who have moved abroad and have never learned the language properly, use very simple English with plenty of grammatical errors, poor colloquial vocabulary and some of them can't even write in English.

I hope that this post will help people who already live abroad or are planning to move. If you want to avoid having regrets after many years abroad without learning the language well enough, try to put enough effort into learning it right now. You should see the first results quite quickly and they will give you a lot of satisfaction.

Have you got other tips to learn a language in a foreign country? Please share in comments.

...

Wiele osób myśli, że po wyjeździe za granicę język sam wejdzie do głowy bez większego wysiłku. Niestety nie jest to takie proste. Mieszkanie za granicą nie jest równoznaczne z automatycznym przyswojeniem języka. Można podłapać kilka słówek czy zwrotów, ale żeby mówić płynnie potrzeba czegoś więcej.
Być może znacie osoby, które od lat mieszkają za granicą, a po angielsku mówią kiepsko. Jak nie stać się jedną z takich osób? Co zrobić, żeby jak najszybciej nauczyć się angielskiego za granicą?

Poniżej zamieszczam 9 wskazówek, które pomogą Wam nauczyć się angielskiego w kraju docelowym.

Zamieszkajcie z osobami mówiącymi po angielsku

Nie musicie się zaraz z tymi osobami zaprzyjaźniać, ale samo to, że są w tym samym mieszkaniu i czasem po prostu trzeba się z nimi komunikować, zmusi Was do używania języka obcego.

Bądźcie ciekawi otoczenia

Miejsce, w którym się znajdziecie, na pewno jest ciekawe. Warto zwiedzać, chodzić na spacery, odwiedzać kino, muzea i wystawy, zapisać się na jakiś kurs (nie językowy), dołączyć do grupy. Czerpcie z nowego miejsca całymi garściami, pomoże Wam to poczuć się w nowym miejscu jak u siebie i naprawdę je poznać.

Zapiszcie się do szkoły językowej
Jest wiele kursów dla obcokrajowców i warto z nich korzystać. Nic nie zastąpi wsparcia nauczyciela, który ma lata doświadczenia za sobą. Na takim kursie możecie też poznać wiele osób z podobną znajomością języka, z którymi może być raźniej porozumieć się po angielsku niż z rodzimymi użytkownikami tego języka.

Oglądajcie telewizję
Nie warto oglądać polskiej telewizji będąc za granicą lub przynajmniej niech to nie będzie jedyna telewizja, którą oglądacie. Polecam Wam oglądanie lokalnych programów i seriali, nie tylko osłuchacie się z językiem, ale również uzyskacie źródło tematów do pogawędek z innymi osobami np. w pracy. Nie zniechęcajcie się, jeśli na początku niewiele zrozumiecie, to przyjdzie z czasem.

Nie bądźcie odludkami
Zaproszenie na urodziny? Propozycja wspólnej wycieczki? Wyjście na plażę? Czemu nie? Nie ma co zamykać się na ludzi. Nawet jeśli nie do końca macie ochotę to dobrze skorzystać z takiego zaproszenia. Jest to okazja na ćwiczenie angielskiego w nowej sytuacji i zacieśnienie stosunków z angielskimi znajomymi. Nie ma co spędzać całego wolnego czasu tylko z Polakami. A może sami wyjdźcie z inicjatywą i zaproście nowych znajomych do pubu czy na bilard?

Przeglądajcie angielskie strony

Zupełnie jak z telewizją. Zamiast czytać polskie portale i wiadomości, zacznijcie czytać lokalne strony. Dobrze być na bieżąco z wydarzeniami w kraju, w którym się mieszka, wiedzieć, o czym mówią ludzie i też mieć wyrobioną opinię na ten temat. Nie sugeruję, żebyście się całkiem odcięli od Polski, ale trzeba znaleźć złoty środek.

Nie przejmujcie się błędami

Wiele osób w obawie przed popełnianymi błędami, czuje lęk przed rozmawianiem w języku obcym i próbuje unikać sytuacji, kiedy będzie trzeba to zrobić. Na początku musicie się przemóc i mówić, pytać, wtrącać się. Wasi rozmówcy są świadomi, że rozmawiają z obcokrajowcami i nie będą oczekiwać perfekcyjnej znajomości języka, a nawet docenią Wasz wysiłek. Możecie również poprosić innych, żeby poprawiali błędy, które robicie.

Załóżcie zeszyt na słówka
Polecam założenie takiego zeszytu (może to być np. malutki notes) i noszenie go przy sobie. Możecie w nim zapisywać wszystkie (albo przynajmniej większość) nowych słów, które się pojawiły w ciągu całego dnia. Potem w domu możecie sobie je wyszukać w słowniku, zapisać przykładowe zdania i postarać się je zapamiętać.

Kupcie sobie książkę do nauki języka i ją rozwiązujcie
Nie ważne czy to będzie książka do gramatyki, czy jakiś ogólny kurs angielskiego. Kupcie jakąś książkę i codziennie do niej siadajcie (nawet 15min dziennie). Często osoby, które wyjechały, ale nigdy nie uczyły się formalnie języka, mówią tzw. językiem ulicy, z wieloma błędami gramatycznymi, ubogim kolokwialnym słownictwem, są nawet przypadki osób, które nie potrafią po angielsku pisać.

Mam nadzieję, że ten post pomoże osobom, które są już za granicą lub właśnie planują wyjazd. Warto się przyłożyć, żeby potem, po wielu latach pobytu bez dobrej znajomości języka nie żałować. Pierwsze efekty pracy powinny przyjść szybko i będzie to źródło ogromnej satysfakcji.

Czy macie jakieś sposoby na naukę języka w kraju, gdzie się nim mówi? Zapraszam do dodawania kolejnych wskazówek w komentarzach.

8 comments:

  1. Niestety bardzo dużo osób wychodzi z takiego założenia :( Niestety samo do głowy nie wejdzie. Owszem bardzo ułatwi przyswojenie nowego języka i naukę jednak bez dodatkowej pracy nic to nie da ;( Smutne, ale prawdziwe...

    ReplyDelete
  2. Good tips! I could only add to watch movies with subtitles.

    ReplyDelete
  3. Mnie czeka niedługo wyjazd za granicę i o ile z angielskim miałam mniejszą lub większą styczność, o tyle niemiecki zawsze był w grupie tych języków, których nie udało mi się choćby odrobinę poznać.

    Teraz czeka mnie właśnie taki skok na głęboką wodę.
    Podręcznik mam, fiszki mam, internet mam. Słowniczek też się tworzy.
    Jednak nic mi nie zostaje w mojej głowie, bo nie jestem w kraju nosicieli języka i nic nie zmusza mnie do tego, aby zgłębiać ten język w praktyce.

    Jednak nie poddaję się, biorę się solidnie do roboty i spróbuję opanować najbardziej podstawowe podstawy :)

    Wszystkie rady są bardzo przydatne :)
    Na pewno zastosuję je, jak już wyjadę za granicę :)

    ReplyDelete
  4. Dorzuciałabym:

    1. Unikaj robienia zakupów tylko w polskich sklepach. Nawet w supermarkecie można podłapać nowe słówka, chociażby z etykiet :)

    ReplyDelete
  5. Dobre rady:) Można błędnie wyjść z założenia, że będąc na miejscu łatwo i szybko można nauczyć się nowego języka. Ale pod kilkoma warunkami;) Na pewno praca i mieszkanie z rodakami mogą znaczenie utrudnić proces nauki j. obcego. Dla mnie najbardziej wartościowe były spotkania i rozmowy z Brytyjczykami i oglądanie lokalnych programów w tv.

    Dodałabym do listy słuchanie lokalnego radia i czytanie książek w języku obcym.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Anonymous24 June, 2015

      najprostsze rozwiazanie to, w ogole unikanie kontaktu z rodakami ;) tak zrobilem (no moze raz w tygodniu po polsku z kims pogadam) i jest bardzo dobrze

      Delete
  6. Anonymous24 June, 2015

    najciekawsze to spotkanie kogos kto zyje w UK od kilku lat i ledwo mowi po angielsku....
    bo oczywiscie zyje tylko wsrod swoich, na piwo nie wychodzi, ludzi nie poznaje, z nikim sie nie integruje...

    ReplyDelete
  7. English is spoken throughout the world because it is soooo easy to learn! How many verb tenses are there?

    IELTS Speaking Grammar

    ReplyDelete